Податки

ПДВ у 2018 році: головні зміни

З 1 січня 2018 року, нарешті, скасовано процедуру зупинки реєстрації податкових накладних: п. 74.2 ст. 74 Податкового кодексу України (далі − ПКУ) виключено. Утім, яка доля чекає податкові накладні/розрахунки коригування (далі − ПН/РК), реєстрація яких була зупинена до 01.01.2018 року? Про ці на інші зміни стосовно податку на додану вартість (далі − ПДВ), − далі.

Скасування процедури зупинки реєстрації податкових накладних

Згідно з п. 57 підр. 2 р. ХХ ПКУ ПН/РК, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі − ЄРПН) зупинено відповідно до п. 201.16 ПКУ, реєструються 02.01.2018 року, крім:

  • ПН/РК, за якими станом на 01.12.2017 р. не подані пояснення і документи;
  • ПН/РК, за якими прийнято рішення про відмову в реєстрації і станом на 01.12.2017 р. не розпочато процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.

ПН/РК, реєстрацію яких зупинено з 01.12.2017 р. до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 р. № 2245-VIII (далі – Закон № 2245-VIII) та за якими платником податку подані пояснення і копії документів, реєструються в порядку, що діяв до набрання чинності зазначеним законом.

Пункт 7 Закону № 2245-VIII зобов’язує Кабінет Міністрів України (далі − КМУ) до 1 березня 2018 року визначити порядок зупинення реєстрації ПН/РК у ЄРПН відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ. Отож, чекатимемо з нетерпінням нових змін до ПКУ з 01.03.2018 року.

Окремий строк реєстрації в ЄРПН від’ємних РК

На цьому новини щодо ПДВ не закінчились. З 01.01.2018 р. зміни, внесені до п. 201.10 ст. 201 ПКУ, встановлюють окремий строк реєстрації в ЄРПН для від’ємних РК – 15 календарних днів із дня отримання такого РК отримувачем (покупцем).

Нові строки не залежать від дати складання від’ємного РК. Значення має виключно дата отримання такого РК отримувачем (покупцем).

Компенсуючі податкові накладні

Починаючи з 01.01.2018 р. нарахування компенсуючих податкових зобов’язань із ПДВ здійснюватиметься за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, – у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту).

До 01.01.2018 р. платники податку постійно стикались із питанням «Чи потрібно нараховувати ПДВ при безоплатній передачі товару, якщо під час придбання такого товару права на податковий кредит не було?». Відтепер маємо чітку відповідь у ПКУ: «Якщо придбано було товар без ПДВ і він почав використовуватись в негосподарській діяльності – нараховувати ПДВ та створювати компенсуючу податкову накладну не потрібно».

7-відсоткова ставка ПДВ

Відбулись зміни і щодо застосування 7-відсоткової ставки ПДВ, коли йдеться про медичні вироби.

З 01.01.2018 р. за цією ставкою оподатковуються не операції з постачання медичних виробів згідно з переліком, затвердженим КМУ, а операції з постачання медичних виробів, внесених до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або які відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію й застосування в Україні (зміни до пп. «в» п. 193.1 ПКУ).

Оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції

З 01.01.2018 р. визначення поняття «роялті» викладено в новій редакції.

Крім того, розширилось поняття «програмна продукція» в п. 261 підр. 2 р. ХХ ПКУ.

Також з 01.01.2018 р. звільнено від ПДВ операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з абз. 2−7 пп. 14.1.225 ПКУ. Деталізуємо, що це за програмна продукція:

  • комп’ютерні програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням таких програм та їх відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);
  • примірники (копії, екземпляри) об’єктів інтелектуальної власності, у т. ч. в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);
  • речі (у т. ч. носії інформації), у яких втілені або на яких містяться об’єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, у користування, володіння та/або розпорядження особи;
  • об’єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об’єкт права інтелектуальної власності надають право особі, яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов’язковим згідно із законодавством України;
  • примірники програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем.

Нарахування ПДВ у разі експорту зернових

Тимчасово звільняються від оподаткування ПДВ операції з експорту:

  • з 01.09.2018 р. до 31.12.2021 р. − соєвих бобів (УКТ ЗЕД − 1201);
  • з 01.01.2020 р. до 31.12.2021 р. − насіння свиріпи або ріпаку (УКТ ЗЕД − 1205).

На сьогодні при експорті зазначених зернових підприємства-експортери мають право на бюджетне відшкодування ПДВ. Тобто сума ПДВ, сплачена з вартості товарів, може бути повернена з бюджету на поточний рахунок підприємства.

Починаючи із вказаних вище дат у випадку експорту таких товарів підприємства-експортери будуть зобов’язані на підставі вимог п. «б» п. 198.5 ст. 198 ПКУ нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ.

Якщо підприємство придбало зернові з метою використання в неоподатковуваних операціях, ПДВ-зобов’язання повинні бути нараховані на дату їх придбання.

Якщо ж підприємство придбало зернові для використання в оподатковуваних операціях та пізніше починає використовувати їх в неоподатковуваних операціях − на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Іншими словами, сума ПДВ не повертається з бюджету, а «нівелюється» шляхом нарахування податкових зобов’язань з ПДВ підприємством.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра