Податки

Правила оподаткування дивідендів податком на прибуток

На сьогодні порядок оподаткування дивідендів податком на прибуток регулює пп. 57.11 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі — ПКУ). Розглянемо докладніше його норми.

У випадку прийняття рішення про виплату дивідендів емітент корпоративних прав нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток (крім випадків, передбачених пп. 57.11.3 ПКУ (пп. 57.11.2 ПКУ).  Розрахунок авансового внеску здійснюється за основною ставкою податку на прибуток – на сьогодні це 18%. Авансовий внесок уноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Ще минулого року вся сума дивідендів підлягала обкладенню авансовим внеском з податку на прибуток. З 01.01.2015 року база оподаткування розраховується із суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування (суми прибутку) за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо котрого погашене (пп. 57.11.2 ПКУ).

Це правило діє, лише якщо грошове зобов’язання з податку на прибуток уже сплачено до бюджету, інакше авансовий внесок розраховується з усієї суми дивідендів, що підлягають виплаті (пп. 57.11.2 ПКУ).

У листі ДФСУ від 29.01.2015 р. № 2707/7/99-99-19-02-01-17 «Про звітність з податку на прибуток підприємств, сплату авансових внесків з цього податку у 2015 році та інші актуальні питання» зазначено: виплачуючи з 01.01.2015 року дивіденди навіть за підсумками попередніх років, авансовий внесок із податку на прибуток розраховують із суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об'єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік. За умови, що грошове зобов'язання за цей рік погашено. Якщо є непогашене грошове зобов'язання, «дивідендний» авансовий внесок обчислюють зі всієї суми дивідендів, що підлягають виплаті.

Крім того, в згаданому вище листі роз’яснили, як діяти, коли дивіденди виплачують одразу за декілька попередніх років (наприклад за 2014, 2013 та 2012 роки). В такому разі «нерозподілений прибуток, який припадає на кожен з цих років за даними фінансової звітності порівнюється з об’єктом оподаткування податком на прибуток за відповідний рік». Тож можна зробити висновок, що нараховані за відповідний рік дивіденди потрібно порівнювати з об’єктом оподаткування за цей рік. Якщо в результаті такого порівняння сума дивідендів більша, то тільки перевищення потрапляє під оподаткування авансовим внеском.

Якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то для обчислення суми беруть об’єкт оподаткування пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди.

У випадку виплати дивідендів на користь фізичної особи сплачувати авансові внески з податку на прибуток не потрібно.

Також  збережено пільгу інститутам спільного інвестування та платникам податку на прибуток,  прибуток яких звільнений від оподаткування відповідно до норм ПКУ, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у період, за який виплачуються дивіденди. «Дивідендні» авансові внески не сплачують у випадку виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії (що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих як дивіденди від інших осіб) (пп. 57.11.3 ПКУ).

Авансові внески з податку на прибуток, сплачені при виплаті дивідендів, не зменшуватимуть суми щомісячних авансових внесків з податку на прибуток. Зарахувати такі «дивідендні» авансові внески можна лише в зменшення  податку на прибуток, розрахованого в річній декларації з прибутку.

Виплата дивідендів на користь фізичних осіб за корпоративними правами, які мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, котра є більшою за суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку, прирівнюється до виплати заробітної плати (пп. 57.11.4 ПКУ).

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра