Податки

Військовий збір: що потрібно знати

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" від 31.07.2014 р. № 1621-VII тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлений новий загальнодержавний збір − військовий збір, який утримується за ставкою 1,5 % з доходів фізичних осіб. Детальніше про новий збір − далі.

Код бюджетної класифікації 11011000

Термін застосування

З 03.08.2014 (включно) по 31.12.2014 (включно).

Доходи, нараховані фізичним особам до 03.08.2014, але виплачені після 03.08.2014, не підлягають оподаткуванню збором (роз’яснення довідкового ресурсу "ЗІР" Міністерства доходів і зборів України від 07.08.2014).

Платники збору

Платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ)

А саме:

  • фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
  • фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
  • податковий агент.

Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV ПКУ.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи відповідну ставку податку (пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Об'єкт оподаткування

Об'єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

Хоча Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом  Держкомстату від 13.01.2004 № 5 (далі – Інструкція № 5), застосовується для визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень, все ж таки більшість бухгалтерів використовують її для визначення складових фонду оплати праці.

Слід відзначити, що виплати, які не включаються до фонду оплати праці (відповідно до Інструкції № 5), наприклад подарунки, компенсація вартості понесених працівником витрат, не підтверджених первинними документами, сума неповернених коштів, виданих працівнику на відрядження, та інші (так звані додаткові блага), не є об'єктом оподаткування військовим збором.

Додаткові блага − кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ) (пп. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Щодо виплат за цивільно-правовими договорами, то відповідно до роз’яснень Міндоходів оподаткуванню військовим збором підлягають доходи за цивільно-правовими договорами, які включаються до фонду оплати праці.

Тобто виплати за ЦПД, які не включаються до фонду оплати праці (згідно з Інструкцією № 5), наприклад за договорами оренди, комісії, ренти, ліцензійними договорами щодо розпоряджання майновими правами інтелектуальної власності, не є об'єктом оподаткування військовим збором.

Нагадуємо, виграші від азартних ігор  є доходами фізичних осіб, тож з них потрібно утримати військовий збір.

База оподаткування

Як зазначило Міністерство доходів і зборів України у роз’ясненні в довідковому ресурсі "ЗІР" від 07.08.2014,  оподаткуванню військовим збором підлягають доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (виграш в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри) без вирахування сум податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків до Накопичувального фонду у випадках, передбачених законом.

Ставка збору

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування (пп. 1.3 п. 16 прим. 1 підр. 10 р. XX ПКУ).

Перерахування до бюджету

Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 ПКУ.

А саме:

- роботодавець, який виплачує доходи у вигляді заробітної плати (п. 171.1. ст. 171 ПКУ).

- податковий агент − для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;

- платник податку − для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету  (п. 171.2. ст. 171 ПКУ).

Нарахування і сплата військового збору проводиться в тому ж порядку, що і нарахування і сплата ПДФО.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету (пп. 168.1.2 п. 168. 1 ст. 168 ПКУ).

Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду, тобто не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.

Реквізити для перерахування збору

Рахунки для м. Києва
 
Реквізити рахунків для інших регіонів України

Приклад розрахунків

Нараховано заробітну плату працівнику 2500,00 грн.

Військовий збір 1,5%: 2500 * 1,5 % = 37,50 грн.

Утримано ЄСВ 3,6%: 2500 * 3,6% = 90,00 грн.

Утримано ПДФО 15%: (2500 – 90) * 15% = 361,50 грн.

Заробітна плата до видачі: 2500 – 37,50 – 90 – 361,50 = 2011,00 грн.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра