Податки

Чи можна відкоригувати заблоковану податкову накладну

Постачальник отримав попередню оплату за товар у березні, а в червні через неможливість виконання договірних зобов’язань повернув її покупцю (платнику податку на додану вартість; далі – ПДВ). Водночас податкова накладна (далі – ПН), складена на дату першої події, заблокована до цього часу. Коли можна зареєструвати розрахунок коригування (далі – РК) до цієї ПН? Які податкові наслідки з ПДВ для обох контрагентів?

Коли можна зареєструвати РК

Порядок коригування ПДВ регулює ст. 192 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). У разі повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника й покупця підлягають відповідному коригуванню, яке проводять на підставі РК до раніше складеної ПН.

Крім того, слід урахувати, що повернення передоплати покупцем вплинуло на зменшення суми компенсації вартості товарів їх постачальнику. З огляду на вимоги п. 192.1 ПКУ в такому разі постачальник складає РК до ПН, а обов’язок щодо реєстрації зменшуючого РК покладається на покупця.

Зауважимо, що так діють за умови, якщо ПН зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Однак у цій ситуації реєстрацію ПН зупинено. Відповідно, зареєструвати РК до цієї ПН можна буде лише після того, як її буде розблоковано та зареєстровано в ЄРПН.

Навіть якщо покупець подасть РК для реєстрації, спочатку він пройде автоматичну дореєстраційну перевірку. Цього вимагає п. 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабміну від 29.12.2010 р. № 1246. Перевіряють, зокрема, наявність у ЄРПН відомостей, що містяться в ПН, яка коригується. Тобто звіряють дані РК з даними ПН, що пройшла реєстрацію в ЄРПН.

Оскільки в цьому випадку ПН заблоковано, а отже, вона не пройшла реєстрацію, у такому разі РК до неї теж не буде допущено до реєстрації. Про це повідомлять квитанцією про неприйняття РК для реєстрації в ЄРПН. Таку квитанцію формують і надсилають платнику ПДВ в електронній формі протягом операційного дня.

Спочатку продавець має зареєструвати ПН і лише після цього покупець зможе подати на реєстрацію зменшуючий РК.

ПДВ-наслідки для покупця

У цьому випадку покупцю не варто перейматись, адже він нічого не втратив і кошти свої назад повернув. Крім того, йому нема чого коригувати, адже податковий кредит за операцією з перерахування постачальнику авансу до декларації з ПДВ не потрапив, тому що ПН не зареєстровано.

Після реєстрації ПН в ЄРПН покупцю не потрібно подавати уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за березень. Податковий кредит за цією ПН він покаже в рядку 10.1 декларації з ПДВ у звітному періоді, у якому зареєстровано ПН. Водночас у рядку 14 цієї ж декларації він відобразить коригування податкового кредиту на цю ж суму ПДВ, але зі знаком «-». Для зменшення податкового кредиту податківці не вимагають чекати на реєстрацію розрахунку коригування.

ПДВ-наслідки для продавця

На відміну від покупця, продавець зобов’язаний включити вказану в ПН суму ПДВ до податкових зобов’язань за відповідний звітний період (березень) незалежно від факту її реєстрації. Тепер йому є що втрачати: він залишився без грошей і не зможе відкоригувати свої податкові зобов’язання без зареєстрованого РК.

Отже, в інтересах продавця якнайшвидше подати розблокувальний пакет документів та зареєструвати ПН. Лише після цього покупець зможе зареєструвати РК до неї, а продавець на підставі зареєстрованого РК нарешті зменшить свої податкові зобов’язання (покаже їх зі знаком «-» у рядку 7 декларації з ПДВ за відповідний місяць, у якому буде зареєстровано РК). Після спливу 1095 днів система не пропустить і податкову накладну, і розрахунок коригування до реєстрації.

Стаття 192 ПКУ не обмежує платників у строках проведення коригування ПДВ. Тож, якщо РК так і залишиться незареєстрованим після спливу 1095 днів, продавець втратить свій шанс на зменшення податкових зобов’язань.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра