Податки

Для призначення перевірки з питань бюджетного відшкодування ПДВ необхідна наявність підстав

ПрАТ «Є» звернулося з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України (далі – ГУ ДФСУ), у якому просило визнати дії відповідача щодо ініціювання проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Є» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі – ПДВ) за вересень 2018 року та прийняття наказу про проведення перевірки протиправними і скасувати такий наказ, винесений на підставі пп. 78.1.8 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Як вирішив цю справу суд – далі.

Вирішуючи справу, суд керувався таким:

  • згідно з пп. 78.1.8 ПКУ документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо платник подав декларацію, у якій заявив до відшкодування з бюджету ПДВ, за наявності підстав для перевірки, визначених у розд. V ПКУ, та/або з від’ємним значенням з ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн. Буквальне тлумачення норми цього підпункту свідчить про два окремі випадки проведення документальної позапланової перевірки: перший – подання декларації, у якій заявлено до відшкодування з бюджету суми ПДВ; другий – подання декларації з від’ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше ніж 100 тис. грн. Водночас у першому випадку позапланова перевірка проводиться за наявності підстав для перевірки, визначених розд. V ПКУ (п. 200.11 ПКУ);
  • вживання в тексті пп. 78.1.8 та п. 200.11 ПКУ словосполучень «відшкодування з бюджету податку на додану вартість», «сума бюджетного відшкодування» разом із «від’ємне значення з податку на додану вартість» свідчить про те, що встановлена пп. 78.1.8 ПКУ умова перевищення 100 тис. грн як підстава для проведення позапланової документальної перевірки стосується від’ємного значення з ПДВ як окремого від суми бюджетного відшкодування показника податкового обліку. Крім того, податковий орган обґрунтовує довід щодо наявності підстав для проведення позапланової документальної перевірки ПрАТ «Є» лише посиланням на те, що підприємство в декларації за вересень 2018 року заявило до відшкодування з бюджету ПДВ у сумі 3,5 млн грн.

Постанова Верховного Суду від 19.03.2020 р. у справі № 460/2939/18: суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність визначених у пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПКУ підстав для проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача, а відтак і про протиправність оспорюваного підприємством наказу.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра