Податки

Як нарахувати ЄСВ, якщо зарплата менше мінімальної

До Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464 (далі — Закон про ЄСВ) з 01.01.2015 року було внесено зміни.  Про особливості нарахування ЄСВ у нетипових ситуаціях – читайте далі.

У ст. 8 Закону про ЄСВ з 01.01.2015 року передбачено:  якщо база нарахування ЄСВ (окрім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника.

При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи встановлені ставки ЄСВ застосовуються до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру без застосування коефіцієнта бази нарахування.

Нагадаємо, що у загальному випадку ЄСВ нараховують на суму нарахованої зарплати за видами виплат, які включають основну й додаткову заробітну плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР (ст. 7 Закону про ЄСВ).

До змін, внесених до ст. 8 Закону про ЄСВ, у бухгалтерів, аудиторів та податкових консультантів виникає багато запитань. Спеціалісти ДФСУ вирішили роз’яснити частину запитань, що виникли, в своєму листі від 14.02.2015 р. № 4979/7/99-99-17-03-01-17.

У згаданому листі податківці, зокрема, наголосили, що в випадку звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи протягом місяця, в якому нарахована зарплата за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної зарплати, сума ЄСВ розраховується з фактично нарахованої зарплати незалежно від її розміру.

Для сумісників базою нарахування ЄСВ є фактично нарахована заробітна плата незалежно від її розміру. На думку спеціалістів ДФСУ, роботодавець має право отримати від такого працівника (сумісника) підтвердження про місце основної роботи.

Якщо працівник частину місяця перебував у відпустці без збереження зарплати, внаслідок чого база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати та ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника. Якщо ж працівник перебуває у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, ЄСВ не нараховується й не утримується, оскільки відсутня база нарахування ЄСВ.

Обов'язок нарахування ЄСВ з мінімальної заробітної плати за основним місцем роботи також передбачено і у разі, коли працівник працював неповний місяць (перебував на лікарняному, у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами), а саме в випадку:

  • загальна сума нарахованого доходу (сума заробітної плати за відпрацьований час і лікарняного) не перевищує розміру мінімальної зарплати для працівника (за основним місцем роботи), який відпрацював частину місяця, а іншу частину перебував на лікарняному, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати та ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника, тобто виникає необхідність донарахування до мінімальної заробітної плати;
  • працівник (за основним місцем роботи) перебував на лікарняному повний місяць і нарахований лікарняний менше за мінімальний розмір зарплати, ЄСВ розраховується виходячи з мінімальної заробітної плати;
  • початок і закінчення лікарняного припадають на різні місяці, ЄСВ (у місяці початку лікарняного) нараховується за фактично відпрацьований час, оскільки загальна сума доходу ще невідома. Якщо після розподілу лікарняного (суми допомоги по тимчасовій непрацездатності відносяться до того місяця, за який вони нараховані) загальний дохід за місяць становить менше мінімального розміру, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати та ставки ЄСВ, встановленої для відповідної категорії платника.

Вимоги щодо нарахування ЄСВ не менше мінімального розміру не стосуються, зокрема:

  • заробітної плати працівника-інваліда, який працює на підприємстві, установі або в організації, де застосовується ставка 8,41 %;
  • зарплати працівників підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема, товариств УТОГ та УТОС, і підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, які застосовують ставки ЄСВ відповідно 5,3% і 5,5% визначеної бази нарахування ЄСВ.
На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра