Податки

Оподаткування дивідендів, виплачених фізособам

Податок на доходи

Відповідно до пп. пп. 167.5.1, 167.5.3 Податкового кодексу України  від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі — ПКУ) з усіх пасивних доходів, зокрема, й дивідендів, потрібно утримувати податок на доходи за ставкою 20%.

Разом з тим, виходячи з норм пп. 167.5.2 ПКУ з дивідендів за акціями та корпоративними правами, нарахованими та виплаченими резидентами ― платниками податку на прибуток (окрім дивідендів за акціями, інвестиційними сертифікатами, які виплачуються інститутами спільного інвестування, що утримують із дивідендів 20 % податку на доходи) утримується 5% податку на доходи.

Таким чином, якщо дивіденди фізособі виплачує, скажімо, юрособа - платник єдиного податку, то з такого доходу слід буде утримувати  податок на доходи за ставкою 20%, а якщо дивіденди фізособі сплачує юрособа – платник податку на прибуток, то із них потрібно утримати податок на доходи за ставкою 5 %.

Оподатковувані дивіденди податкові агенти мають відобразити у розділі І Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ), форму якого затверджено наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4, із ознакою доходу «109».

Увага! Дивіденди, нараховані фізособам за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або інший статус, який передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником, для цілей оподаткування прирівнюють до виплати зарплати з відповідним оподаткуванням (пп. 170.5.3 ПКУ). Тобто такі дивіденди за привілейованими акціями (корпоративними правами) оподатковують податком на доходи так само, як і заробітну плату − за ставками 15% (20%).

Перераховують до бюджету утриманий з дивідендів податок на доходи за загальним правилом під час їх виплати. В ситуації, коли дивіденди нараховано, але не виплачено, то податок на доходи сплачують протягом 30 календарних днів по закінченні місяця, у якому дивіденди було нараховано (пп. 168.1.5 ПКУ).

Згідно з пп. 165.1.18 ПКУ до оподатковуваного доходу фізособи не включають дивіденди, нараховані у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юрособою – резидентом. При цьому таке нарахування дивідендів жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента і в результаті цього збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.

Військовий збір  

З 1 січня 2015 року базою для утримання 1,5% військового збору стали усі доходи фізосіб, із яких сплачують податок на доходи (п. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ). Тож виходить, і з дивідендів слід буде сплатити військовий збір.

Тому під час нарахування фізособам дивідендів, з яких утримують податок на доходи, у 2015 році потрібно ще утримати й 1,5% військового збору.

Сплачують військовий збір за такими ж правилами, як і податок на доходи. Суму доходу, з якого утримано військовий збір, та суму самого військового збору не забудьте включити до відповідного рядка розділу ІІ ф. № 1ДФ.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра