Податки

Перехідні моменти в юросіб − платників єдиного податку

У 2014 році юридична особа перебувала на загальній системі оподаткування (платник податку на прибуток та платник ПДВ). З контрагентом було укладено договір міни. В кінці 2014 року контрагенту за договором міни було поставлено товар. З 1 січня 2015 року юрособа перейшла на сплату єдиного податку (ІІІ група, ставка податку 2% зі сплатою ПДВ).

Контрагент в лютому 2015 року поставив товар за укладеним попереднього року договором. Якщо б юрособа так і перебувала на загальній системі оподаткування, то ця операція не викликала б жодних запитань. Але оскільки юрособа тепер працює на єдиному податку, то цілком закономірно виникає запитання: чи можливі в такому випадку якісь негативні наслідки від цієї операції (фактично завершення операції міни)?

Спочатку зазначимо, що отримання товару від контрагента за перехідним договором міни не передбачає необхідності визнавати платнику єдиного податку дохід.

Нагадаємо, що відповідно до пп. 2 п. 292.1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі — ПКУ) доходом для юросіб- платників єдиного податку вважається будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

У пункті 292.3 ПКУ до доходів у матеріальній і нематеріальній формі відносять вартість безкоштовно отриманих товарів (робіт, послуг), а також суми кредиторської заборгованості з терміном, по який закінчився термін позовної давності.

Оскільки товари від контрагента ми отримували за договором міни і при цьому ми уже в замін поставили свій товар, то, звісно ж, тут не може бути й мови про отримання товару безкоштовно.

Однак, як ми встановили, отриманий товар − це плата за попередньо поставлений товар, то ж може виникнути питання: чи потрібно таку «товарну» оплату включати в дохід вже як плату за товар? Заспокоїмо − ні, визнавати дохід не потрібно (див. пп. 6 п. 292.11 ПКУ). Все тому, що перебуваючи в 2014 році на загальній системі оподаткування, ми вже показували дохід за таким договором міни.

А тепер про неприємне.

Згідно з п. 291.6 ПКУ платники єдиного податку першої, другої та третьої групи повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Отримані від контрагента товари за договором міни є платою за попередньо відвантажені власні товари. Тож фактично підприємство одержує не грошову оплату за відвантажені товари. А, отже, виникає порушення п. 291.6 ПКУ.

Оскільки є порушення п. 291.6 ПКУ,  слід буде перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків (пп. 4 пп. 298.2.3 ПКУ). Фактично з ІІ кварталу 2015 року юрособа знову має перейти на сплату податку на прибуток.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра