Податки

Податкова реформа-2015: основні зміни

На сьогодні в Податковому кодексі України  від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі – ПКУ) у зв’язку із податковою реформою залишилось сім загальнодержавних податків: на прибуток, на доходи фізосіб, на додану вартість, акцизний та екологічний податок, рентна плата та мито.

Місцевих податків та зборів залишилось чотири: податок на майно та єдиний податок, збір за місця для паркування транспортних засобів та туристичний збір.

Коротко опишемо зміни, запроваджені податковою реформою.

ПДВ

Обов’язкова реєстрація платником ПДВ тепер загрожує лише суб’єктам господарювання, об’єм постачання товарів/послуг в яких за останні 12 календарних місяців сукупно перевищив 1 000 000 грн (раніше йшлося про 300 000 грн).

Відкориговано правила визначення бази оподаткування ПДВ, які виписані в п. 188.1 ПКУ. Так, з 01.01.15 р. база оподаткування операцій з поставки товарів (робіт / послуг) треба визначати, виходячи з договірної вартості, але не нижче (ст. 188 ПКУ):

— звичайних цін (при здійсненні контрольованих операцій );

— ціни придбання товарів/послуг;

— собівартості самостійно виготовлених товарів/послуг;

— балансової (залишкової) вартості необоротних активів за даними бухобліку, що склалася на початок звітного періоду, в якому відбулася поставка необоротного активу (якщо облік необоротних активів не ведеться — не нижче звичайної ціни).

Зазначені вище правила визначення бази для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ не стосуються, зокрема, постачання товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню.

Попри певні колізії в нормах ПКУ, на нашу думку, всі податкові накладні з 01.01.15 р. слід виписувати в електронному вигляді та реєструвати в ЄРПН незалежно від суми. Для реєстрації податкової накладної в ЄРПН, як і колись, є 15 календарних днів.

Передбачається тестовий режим застосування електронної системи адміністрування ПДВ з 1 лютого до 1 липня 2015 року (п.п. 33-37 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ). Хоча цілком можливо, що в січні в ПКУ знову будуть внесені зміни.

З 01.01.15 р. відобразити податковий кредит можна в періоді, в якому ПН  зареєстрована в ЄРПН, але не пізніше ніж через:

— 180 календарних днів з дати її складання;

— 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунку − для платників ПДВ, які застосовують касовий метод.

Податок на прибуток

Уже усіх, мабуть, обійшла новина про те, що об’єкт оподаткування податком на прибуток визначатимемо за правилами бухобліку з подальшим коригуванням на різниці, передбачені в ПКУ. Серед іншого, слід буде враховувати різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів (ст. 138 ПКУ),  формуванні резервів (забезпечень) (ст. 139 ПКУ), здійсненні фінансових операцій (ст. 140 ПКУ) та різниць щодо операцій з продажу або іншого відчуження цінних паперів, а також операцій з інвестиційною нерухомістю і біологічними активами, які оцінюють за справедливою вартістю (п. 141.2 ПКУ).

Для освоєння нових правил податкового обліку з податку на прибуток ще часу вдосталь. Адже більшість прибутківців подаватимуть річну звітність з податку на прибуток. А за новими правилами деку за 2015 рік слід подати аж до 01.06.16 р.

ЄСВ

Попри анонсоване зменшення ставки ЄСВ (зокрема можна застосувати  коефіцієнт 0,4 до основної ставки для підприємства), фактично правом такої мінімізації скористаються не всі. Адже в нормі висунуті жорсткі вимоги до тих, хто хоче скористатися зменшенням ставки ЄСВ, зокрема, є вимога підвищення бази оподаткування ЄСВ в 2,5 рази порівняно з попереднім роком. 

Крім того, якщо база нарахування ЄСВ (крім винагороди за ЦПД) не перевищує мінзарплати за відповідний місяць, то нарахування ЄСВ слід обчислювати від розміру мінзарплати (у січні – листопаді 2015 року остання дорівнює 1218 грн).

Податок на доходи

Парламентарі підвищили ставку ПДФО до 20 % (раніше було 17%), яку слід застосовувати до суми доходів, які перевищуюють 12180 грн. 

Крім того, усі пасивні доходи (окрім доходів у вигляді дивідендів по акціям та корпоративним правам, нарахованим резидентами − платниками податку на прибуток) відтепер обкладатимуть ПДФО за ставкою 20%.

Єдиний податок

З 01.01.15 р. залишилось лише 4 групи платників єдиного податку.

І і ІІ групи можуть вибрати лише фізособи-підприємці, ІІІ − всі суб'єкти господарювання, які відповідають умовам роботи на ЄП. А от в четвертій групі можуть працювати виключно юрособи − сільгоспвиробники з часткою сільгоспвиробництва за попередній податковий (звітний) рік 75% або більше.

Крім цього, законотворці збільшили граничний розмір доходу платників єдиного податку. Так, для І групи він становить 300 тис. грн, для другої − 1,5 млн грн, а для третьої − 20 млн грн.

Дещо відкоригували й ставки ЄП: І група до 10% від мінзарплати на 1 січня, ІІ група – до 20% від мінзаплати, ІІІ група − 2%  від доходу єдинника, який зареєстрований платником ПДВ, та 4% − від доходу платника єдиного податку, який не сплачує ПДВ.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра