Податки

Податок на прибуток підприємств: основні новації 2018 року

У новому році відбулися зміни, які стосуються податку на прибуток підприємств. Зокрема, у 2018 році окремо встановлено строк подачі декларації з податку на прибуток для платників, які подають декларацію наростаючим підсумком раз на рік. Така податкова декларація подається протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Розглянемо та прокоментуємо інші новації.

Безнадійна заборгованість: що нового?

Однією зі змін, яка безпосередньо стосується податку на прибуток, є виключення з поняття «безнадійна заборгованість» пп. 14.1.1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі − ПКУ) абз. «г», відповідно до якого до 01.01.2018 р. безнадійною визнавалась заборгованість фізичних осіб, прощена кредитором, за винятком заборгованості осіб, пов’язаних з таким кредитором, та осіб, які перебувають з таким кредитором у трудових відносинах, а також осіб, які перебували з таким кредитором у трудових відносинах, і період між датою припинення трудових відносин таких осіб та датою прощення їх заборгованості не перевищує три роки.

Це означає, що у випадку, якщо кредитор прощає борг фізичній особі (ким би ця особа не була), згідно з податковим законодавством прощена сума за жодних обставин не зменшить фінансовий результат до оподаткування. Тож можна зробити декілька висновків:

  • фізичній особі краще в борг не давати, якщо не впевнені в тому, що кошти будуть повернені;
  • якщо ж вже дали в борг фізичній особі, то за будь-яких обставин намагайтесь повернути кошти.

Перевірка дотримання принципу «витягнутої руки»

Суттєвим доповненням до процедури проведення планової документальної перевірки платника податку є можливість контролюючих органів перевіряти дотримання принципу «витягнутої руки» відповідно до вимог пп. 140.5.4, пп. 140.5.6 п. 140.5 ст. 140 ПКУ.

Починаючи з 01.01.2018 р. контролюючі органи отримали право здійснювати повноцінну перевірку правильності нарахування податку на прибуток з урахуванням всіх чинних положень р. ІІІ ПКУ.

Спрощені умови набуття статусу неприбуткових для релігійних організацій

Законодавці під час внесення змін до ПКУ у 2018 році особливу увагу приділили релігійним організаціям. На відміну від інших неприбуткових організацій релігійним для набуття статусу неприбуткової потрібно лише бути утвореними та зареєстрованими в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації, та дотримуватись вимог пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ щодо використання доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання, реалізацію мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами, а також для провадження неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у т. ч. надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.

Кардинальні зміни у визначенні обєкта оподаткування податком на прибуток

У 2017 році фінансовий результат до оподаткування зменшувався на суму нарахованих доходів від участі в капіталі:

  • інших платників податку на прибуток підприємств;
  • платників єдиного податку четвертої групи;

та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від:

  • інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень ПКУ, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування);
  • платників єдиного податку.

У 2018 році фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі:

  • інших платників податку на прибуток підприємств;
  • платників єдиного податку;

та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників цього податку (крім інститутів спільного інвестування та платників, прибуток яких звільняється від оподаткування відповідно до положень ПКУ, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування).

Іншими словами, у 2018 році дивіденди, нараховані на користь платника податку (юридичної особи), що підлягають виплаті від платника єдиного податку, будуть оподатковуватись двічі:

  • вперше: на підставі вимог п. 297.4 ст. 297 ПКУ, відповідно до якого з 01.02.2017 р. дивіденди, які виплачуються платниками єдиного податку третьої (юридичними особами) і четвертої груп (сільгоспвиробниками) власникам корпоративних прав (засновникам), оподатковуються за правилами, встановленими п. 57.11 ст. 57 ПКУ. Тобто платник єдиного податку, який прийняв рішення про виплату дивідендів своїм засновникам, зобов’язаний сплачувати авансові внески з податку на прибуток за ставкою податку, чинною на момент виплати;
  • вдруге: у складі фінансового результату до оподаткування під час визначення податку на прибуток учасником юридичної особи − платника єдиного податку на підставі вимог пп. 140.4.1 п. 140.4 ст. 140 ПКУ.
На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра