Податки

Послуги з розроблення ПЗ: у яких випадках з ПДВ-пільгою, а в яких – без

Як відомо, операції з постачання програмного забезпечення (далі – ПЗ), а також операції з ПЗ, які не є роялті згідно з пп. 14.1.225 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), звільняються від ПДВ на підставі п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ. У яких випадках можна сподіватися на ПДВ-пільгу, а в яких доведеться сплатити цей податок у повному обсязі?

Це питання не нове, проте досі залишається актуальним.

Послуги з розроблення програмного забезпечення, на перший погляд, підпадають під ПДВ-пільгу. Усупереч такій думці у податкової служби інший підхід (лист ДПСУ від 17.08.2020 р. № 3390). Вона вважає, що в тих випадках, коли права інтелектуальної власності на ПЗ виникають відразу ж у замовника (а не переходять від виконавця), таку операцію не можна розцінювати як постачання ПЗ, і її потрібно:

  • оподатковувати податком на додану вартість (далі – ПДВ) за ставкою 20% на загальних підставах – якщо замовником є резидент;
  • не оподатковувати ПДВ у зв’язку з тим, що місце постачання розташоване за межами митної території України, – у тих випадках, коли замовником є нерезидент (п. 186.3 ПКУ).

Якщо згідно з умовами договору права інтелектуальної власності спочатку виникають у виконавця і тільки потім передаються замовнику, то така операція може розцінюватися як постачання ПЗ. У цьому випадку платіж не оподатковуватиметься ПДВ або на підставі пп. 196.1.6 ПКУ (якщо платіж кваліфікується як роялті), або на підставі п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ (якщо платіж не може кваліфікуватися як роялті).

Не завжди вдається узгодити із замовниками/виконавцями такий підхід (особливо, якщо контрагентом є нерезидент). У цьому випадку, з урахуванням зазначеної позиції податкової служби (зауважимо, що вона є сформованою, і ДПСУ дотримується її вже не перший рік), є сенс сформулювати контракт у такий спосіб, щоб у ньому фігурували умови про передачу майнових прав інтелектуальної власності від виконавця замовнику (навіть якщо фактично вони відразу виникатимуть на рівні замовника), зокрема, варто готувати акти приймання-передачі таких прав.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра