Податки

Рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів: особливості адміністрування

Не секрет, що справляння рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів у 2021 році (далі – рентна плата) має деякі особливості. Докладніше про них – далі.

Законодавчий бекграунд

Насамперед слід нагадати, що платниками рентної плати є лісокористувачі, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціальних дозволів (лісорубних або лісових квитків) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.

Умови спеціального використання лісових ресурсів визначено Порядком спеціального використання лісових ресурсів та Порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» від 23 травня 2007 року № 761 (далі – Порядок № 761), згідно з якими спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється на підставі лісорубного або лісового квитків. Лісовий квиток видається щороку на підставі лімітів використання лісових ресурсів під час заготівлі другорядних лісових матеріалів за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку № 761.

Звітність та оподаткування

Лісокористувачі щокварталу складають податкову декларацію з рентної плати та сплачують рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної в отриманих лісорубних квитках (спеціальних дозволах), виданих у відповідному календарному році, протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання податкової декларації, крім сум, сплачених згідно з підпунктами «а» і «б» пп. 256.11.6 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України. А саме:

а) лісокористувачі, які до отримання лісорубних та лісових квитків вносять рентну плату в каси суб’єктів лісових відносин, що їх видають:

  • фізичні особи, а також фізичні особи – підприємці, яким видано лісорубні та лісові квитки;
  • лісокористувачі (крім фізичних осіб, фізичних осіб – підприємців, яким видано лісові квитки), у яких сума рентної плати в лісорубному чи лісовому квитках не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня року, у якому сплачується рентна плата;

б) лісокористувачі з іншої області, які сплачують рентну плату повністю до видачі їм спеціального дозволу за місцезнаходженням лісової ділянки, на якій здійснюється заготівля деревини.

Норми Бюджетного кодексу України

Відповідно до стос. 29 та 64 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду державного бюджету та бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад належить рентна плата, яка перераховується платниками рентної плати на рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, які забезпечують розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному Бюджетним кодексом України, із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» від 17 вересня 2020 року № 907-ІХ, а саме:

  • 37% рентної плати – до загального фонду державного бюджету;
  • 37% рентної плати – до загального фонду місцевих бюджетів;
  • 26% рентної плати – до спеціального фонду державного бюджету.

Платники рентної плати обчислюють суму рентної плати наростаючим підсумком з початку року та складають податкові декларації за формами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 17 серпня
2015 року № 719.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра