Податки

Сплата податку на прибуток на помилковий рахунок: наслідки для підприємства

Бухгалтер сплатила податок на прибуток на помилковий рахунок. Оплата надійшла на інший бюджетний рахунок. Чого чекати підприємству в такому випадку?

Штрафні санкції

Добре, коли помилку виявили своєчасно і встигли до завершення граничного строку сплати податкових зобов’язань повторно перерахувати платіж на рахунок з правильними реквізитами. У такому разі штрафних санкцій та пені не буде. Лише доведеться зачекати, доки повернуть сплачений не на той рахунок платіж.

А от якщо строк сплати податкових зобов’язань уже минув, тоді штрафних санкцій не уникнути. До того ж нараховуються вони в інтегрованій картці платника (далі – ІКП) автоматично. Податківці лише констатують цей факт у податковому повідомленні-рішенні.

Позиція податківців з цього питання однозначна. Вони вважають: якщо платник податків неправильно заповнив реквізити платіжних документів або помилково спрямував кошти на невідповідний код бюджетної класифікації, кошти не надійдуть до відповідного рахунку бюджетної класифікації, а отже, не буде погашена сума грошового зобов’язання платника податків. Тож такий платник податків несе відповідальність, установлену чинним законодавством (категорія 132.01 «ЗІР»).

Так, згідно з п. 126.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) за порушення правил сплати (перерахування) податків платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 10 або 20% погашеної суми податкового боргу.

Розмір штрафу залежить від кількості днів затримки сплати грошового зобов’язання, наступних за останнім днем строку сплати, і становить:

  • 10% – у разі затримки сплати до 30 календарних днів включно;
  • 20% – у разі затримки сплати понад 30 календарних днів.

У разі порушення строку сплати акцизного податку застосують штраф у розмірі 20% суми грошового зобов’язання незалежно від кількості днів затримки (п. 126.2 ПКУ).

Пеня

Крім того, ст. 129 ПКУ передбачено нарахування пені за кожний день прострочення.

А стаття 89 ПКУ дає змогу податківцям погашати заборгованість платника за рахунок його майна.

Адміністративна відповідальність

Пам’ятайте також про адмінвідповідальність, установлену ст. 1632 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб у розмірі:

  • від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі – НМДГ) (85–170 грн);
  • від 10 до 15 НМДГ (170–255 грн) – у разі повторного порушення протягом року.

Незначна помилка – серйозні наслідки

Як бачимо, така незначна, на перший погляд, помилка може призвести до серйозних наслідків. І це за умови, що фактично платник не порушив строку сплати податку. На цьому потрібно акцентувати увагу в листі на перерахунок помилково сплачених коштів. У ньому слід наголосити, що сплачені кошти на помилковий рахунок надійшли в бюджет своєчасно, без порушення граничного строку сплати податку. Якщо це не спрацює, тоді можна оскаржити рішення контролюючого органу в адміністративному або судовому порядку. На це дає дозвіл п. 56.1 ПКУ.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра