Податки

Як погасити податковий борг з ПДВ

Якщо у звітному періоді вартість придбань з урахуванням податку на додану вартість (далі – ПДВ) перевищила суму продажів, у декларації з ПДВ може з’явитися від’ємний податок. Як погасити податковий борг з ПДВ?

Діємо за правилами

Від’ємна різниця між сумою задекларованих у звітному періоді податкових зобов’язань (р. 9) і сумою податкового кредиту (р. 17) потрапляє до рядка 19 декларації. Платник може використати її в таких напрямах:

  • погасити або зменшити податковий борг із ПДВ (р. 20.1);
  • заявити бюджетне відшкодування (р. 20.2):
    • на свій поточний рахунок в банку (р. 20.2.1);
    • у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до держбюджету (р. 20.2.2);
  • зарахувати до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (р. 21).

Своє рішення платник ПДВ відображає у відповідному рядку розділу ІІІ декларації з ПДВ, за потреби заповнює додатки до неї і в електронній формі направляє контролюючому органу. Далі чекає на вердикт контролерів, який не завжди буває втішним для платника. Щоб убезпечити себе від можливих негативних наслідків з боку контролерів, спочатку слід упевнитись, що ухвалене рішення узгоджується з вимогами п. 200.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Саме його норми обмежують платників ПДВ у вільному виборі напряму використання від’ємного ПДВ. На них і зосередимось.

Гасимо борг з ПДВ

З огляду на приписи п. 200.4 ПКУ сума від’ємного значення ПДВ насамперед спрямовується в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ (у т. ч. відстроченого або розстроченого), що виник за попередні звітні періоди. Однак таке зарахування можливе лише в частині, що не перевищує суму реєстраційного ліміту (∑Накл) на момент отримання контролюючим органом декларації з ПДВ.

Нагадаємо, що показник ∑Накл визначають за формулою згідно з п. 2001.3 ПКУ, а його значення вказують у спеціальному полі рядка 19.1 декларації з ПДВ.

Щоб дізнатися суму реєстраційного ліміту (∑Накл) та показники, що його формують, необхідно надіслати до податкової служби електронний запит за формою J/F1301206. На цей запит має надійти відповідний витяг за формою J/F1401206.

Отже, щоб провести зарахування від’ємного значення ПДВ у рахунок погашення податкового боргу з ПДВ, достатньо зазначити в рядку 20.1 декларації суму від’ємного значення в межах реєстраційного ліміту. До того ж сума, вказана у спецполі рядка 19.1 декларації, не може відрізнятись від суми реєстраційного ліміту на момент отримання декларації контролюючим органом.

Під податковим боргом розуміють не лише несплачену в строк суму податкових зобов’язань, а й непогашені платником штрафні (фінансові) санкції та пеню (пп.пп. 14.1.39, 14.1.175 ПКУ). Відповідно, у рядку 20.1 декларації можна врахувати суми штрафів і пені, які обліковуються в інтегрованій картці платника з ПДВ. Крім того, слід пам’ятати, що загальна сума боргу не може бути більшою за від’ємне значення ПДВ у рядку 19.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра