Податки

Як провести і відобразити у звітності річний перерахунок ПДВ

Для платників податку на додану вартість (далі – ПДВ), які протягом року розподіляли вхідний ПДВ за встановленими у ст. 199 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) правилами, настав час підбити підсумки і провести річний перерахунок ПДВ. Які особливості перерахунку у 2021 році – далі.

Загальні положення

Річний перерахунок ПДВ проводять ті платники, які в поточному році одночасно:

  • здійснювали операції як оподатковувані ПДВ за ставками 0, 7, 14 та 20%, так і неоподатковувані ПДВ (такі, що не є об’єктом оподаткування або звільнені від оподаткування ПДВ);
  • використовували придбані (виготовлені) з ПДВ товари (послуги) або необоротні активи частково в оподатковуваних операціях, а частково – у неоподатковуваних операціях.

У 2021 році новацій у порядок проведення річного перерахунку ПДВ не вносили. Проте певних змін зазнали форми податкової накладної та розрахунку коригування до неї, а також декларація з ПДВ та додатки до неї. У зв’язку з цим річний перерахунок ПДВ проводять у додатку 6 (а не в додатку 7, як торік), а його результат відображають у нових рядках 4.1.1 (за ставкою 20%), 4.2.1 (за ставкою 7%), 4.3.1 (за ставкою 14%) декларації з ПДВ за грудень.

Механізм розподілу ПДВ упродовж року

Механізм пропорційного віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, установлений ст. 199 ПКУ, передбачає кілька етапів відображення операцій у податковому обліку.

Спочатку всю суму вхідного ПДВ на підставі податкової накладної, оформленої без помилок в обов’язкових реквізитах та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), платник ПДВ (як і всі інші платники ПДВ) відносить до податкового кредиту відповідного звітного періоду. Далі щоразу, коли придбаває товари, послуги чи необоротні активи, які використовує як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних операціях, він зобов’язаний нарахувати розподільчі податкові зобов’язання з ПДВ, для чого щомісяця (не пізніше останнього дня) складає зведену податкову накладну та реєструє її в ЄРПН.

Для нарахування розподільчих податкових зобов’язань використовують формулу:

ПЗ = БО × Чн1 × Спдв,

де

ПЗ – сума нарахованих розподільчих зобов’язань;

БО – база оподаткування, визначена відповідно до п. 189.1 ПКУ (для товарів, для послуг – вартість придбання, для необоротних активів – балансова вартість, а за відсутності обліку необоротних активів – їх звичайна ціна);

Чн1 – частка використання товарів, послуг, необоротних активів у неоподатковуваних операціях;

Спдв – ставка ПДВ.

Показники БО та Спдв відомі, їх беруть із вхідної податкової накладної, за якою формували податковий кредит. А ось Чн1 для розрахунку розподільчих податкових зобов’язань визначають так:

  • якщо минулого року платник здійснював водночас оподатковувані та неоподатковувані операції – як співвідношення неоподатковуваних операцій і загальної суми операцій за попередній рік;
  • якщо минулого року платник не здійснював водночас оподатковуваних і неоподатковуваних операцій (у т. ч. якщо платник новостворений), а почав такі операції поточного року – як співвідношення неоподатковуваних операцій і загальної суми операцій у першому місяці, у якому платник почав здійснювати обидва види операцій водночас.

На практиці це відбувається так.

Якщо оподатковувані й неоподатковувані операції проводили у 2020 році, тоді для нарахування розподільчих податкових зобов’язань у поточному році використовують готовий Чн1 за 2020 рік. Це – значення графи 7 рядка 1 таблиці 1 додатка 7 до декларації з ПДВ за січень 2021 року. Його застосовували упродовж всього року.

Якщо оподатковувані й неоподатковувані операції вперше з’явилися у 2021 році (наприклад, зареєструвалися платником ПДВ лише в цьому році), тоді розрахунок Чн1 провели в першому звітному періоді (місяці), у якому задекларували такі операції. Його визначили за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (п. 199.3 ПКУ).

Нагадаємо, що починаючи зі звітного періоду з березня 2021 року платники ПДВ подають до контролюючого органу декларацію з ПДВ та додатки до неї за оновленими формами. У зв’язку зі скасуванням додатка 5 змінилася нумерація інших додатків і з цього часу додаток 7 став додатком 6. Відповідно, якщо вперше виникла потреба в розподілі ПДВ у березні 2021 року (або пізніше), розрахунок Чн1 проводили уже в додатку 6. Для цього в таблиці 1 додатка 6 заповнили рядок 2, а сам додаток 6 подали разом із декларацією з ПДВ за звітний період, у якому вперше задекларували неоподатковувані операції. На підставі цієї Чн1 нараховували розподільчі податкові зобов’язання до кінця року.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра