Податки

Як провести самостійне коригування податкових зобов’язань з податку на прибуток для цілей ТЦУ

З моменту запровадження в Україні правил трансфертного ціноутворення (далі – ТЦУ) платникам податків було надано право щодо проведення самостійного коригування податкових зобов’язань з податку на прибуток для цілей ТЦУ. Як це зробити – далі.

Передумови для самостійного коригування

Передумовою для проведення самостійного коригування платниками податкових зобов’язань з податку на прибуток є застосування під час здійснення контрольованих операцій умов, що не відповідають принципу «витягнутої руки».

Так, у разі застосування платником податків під час здійснення контрольованих операцій умов, що не відповідають принципу «витягнутої руки», платник податків має право самостійно провести коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету (пп. 39.5.4 п. 39.5 ст. 39 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).

Період, за який здійснюється коригування

Як свідчить практика, найчастіше таке коригування здійснюється саме за підсумками календарного (звітного) року (особливо якщо платником використовуються методи трансфертного ціноутворення, які ґрунтуються на розрахунку та порівнянні показників рентабельності контрольованої операції).

Таким чином, платник податків має право провести самостійно коригування та відобразити результати його проведення в додатку РІ (рядки 3.1.3 та 3.1.4) та додатку ТЦ до декларації з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) за підсумками того звітного періоду, у якому платником було встановлено, що ціни здійснених ним контрольованих операцій не відповідають принципу «витягнутої руки».

Як розрахувати податкові зобов’язання

Податкові зобов’язання розраховують відповідно до:

  • максимального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції були вищими за максимальне значення діапазону цін (рентабельності)

та/або

  • мінімального значення діапазону цін (рентабельності), якщо ціна/показник рентабельності контрольованої операції були нижчими за мінімальне значення діапазону цін (рентабельності).

Сума податкового зобов’язання, розрахованого за результатами самостійного коригування, підлягає сплаті в строки, визначені ст. 57 ПКУ.

Особливості звітування

Додаток ТЦ платник податку може подавати і як звітний (звітний новий), і як уточнюючий. Правила заповнення додатку ТЦ передбачені Порядком складання звіту про контрольовані операції, затвердженим наказом Міндоходів від 11.11.2013 р. № 669.

Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний, за винятком випадків, установлених п. 50.2 ст. 50 ПКУ, зокрема, надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати й штраф у розмірі 3 % від такої суми до подання уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовують у разі подання уточнюючого розрахунку до Декларації за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування згідно із ст. 39 ПКУ в строк не пізніше 01 жовтня року, наступного за звітним (абз. 3–4 п. 50.1 ст. 50 ПКУ).

Тобто, якщо виправлення показників Додатка ТЦ здійснюють в уточнюючій Декларації, то правильні значення коригування ціни під час продажу/придбання товарів (робіт, послуг) відображають у рядках 15 та 17 Додатка ТЦ із подальшим їх відображенням у рядках 3.1.3 ТЦ та 3.1.4 ТЦ Додатка РІ «Різниці» уточнюючої Декларації.

На підставі порівняння податкового зобов’язання такої Декларації та уточнюючої Декларації визначають суми збільшення податкового зобов’язання, пені та штрафу, які відображають у частині «Виправлення помилок» (рядки 26, 29 та 30) Декларації.

У разі виправлення показників Додатка ТЦ в уточнюючій Декларації за попередній податковий (звітний) рік у строк не пізніше 01 жовтня року, наступного за звітним, платник податку не нараховує та не відображає суми пені та штрафу в рядках 29 та 30 Декларації.

Разом з уточнюючою Декларацією платник податку має право надати до контролюючого органу доповнення із поясненням проведених виправлень.

Слід зауважити, якщо умови здійснення контрольованих операцій, що не відповідають принципу «витягнутої руки», будуть встановлені контролюючим органом (за умови, що платник податків не скористався своїм правом на проведення самостійного коригування в порядку, передбаченому ПКУ), то розрахунок податкових зобов’язань платника в контрольованих операціях проводиться згідно з ціною (показником рентабельності), яка (який) дорівнює значенню медіани такого діапазону.

На тему
Запит прийнято!
Найближчим часом з вами зв’яжеться наш спеціаліст.
Гарного вам дня!
Запит не прийнято.
Ви можете зв'язатися з представниками «Де Візу» за тел. +38 (044) 279-0000
Гарного вам дня!
Долучайся до
команди "De Visu"
Ми переконані, що успіх нашого бізнесу залежить від працівників, тому ми заохочуємо кожного з них до розкриття власного потенціалу та здібностей.

Якщо ви відповідальні, орієнтовані на досягнення високих результатів своєї діяльності та прагнете до постійного розвитку й самовдосконалення, запрошуємо вас приєднатися до нашої команди.

дізнатися більше
112
працівників наразі в усіх філіях "De Visu" Group
Кар'єра